Kole našich oken teče voda skokem
19:00 - 19:45

"Kole našich oken teče voda skokem, němožu ju zastavit..."

Od nepaměti protéká Starou Vsí nad Ondřejnicí řeka Ondřejnice. Pouhých čtyřicet roků zpívá a tančí soubor Ondřejnica. V životě lidském a souborovém je to už pěkná řádka let a důvod k oslavě.

Soubor byl založen Eliškou Krejčíčkovou a po celou dobu své existence se snaží nalézat a oživovat písně, tance a zvyky svého regionu. Usiluje o osobité ztvárnění lašského folklóru, které by se svým výrazem nevzdalovalo původnímu záměru lidových tvůrců. V tomto duchu pokračují i její následovníci - umělecká vedoucí Yvona Voráčová a vedoucí taneční skupiny Silvie Paličková. K Ondřejnici neodmyslitelně patří i Malá Ondřejnica, kterou zaštiťuje Jana Paličková. O organizaci tohoto velkého kolektivu se stará Pavla Hranická.

Téměř od počátku existence tanečníky doprovází cimbálová muzika Ondřejnica s primášem Kamilem Šperlínem. V poslední době je to také cimbálová muzika Tragač s primáškou Terezou Holexovou.

" Jsou písně a tance, které nikomu nepatří, a přesto jsou pořád navlečené na šňůrce lidské paměti. Ať chceme, či nechceme, každého z nás ten neviditelný šperk poutá s lidmi dávného věku. Svazuje naše osudy. My jsme jejich budoucností, oni naším počátkem."

Účinkující:

Malá Ondřejnica a Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí

CM Tragač