24. ročník slavností je za námi

27.08.2018

V sobotu 25. srpna proběhl v areálu u školky XXIV. ročník Sochových národopisných slavností. Letos jsme si poprvé vyzkoušeli, jaké to je, když skoro celý den během slavností prší. Sice jsme si téměř od května stěžovali, že deště je málo, zrovna tento den bychom se však raději dívali na sluncem zalitou oblohu. Metoeorologové varovali už týden dopředu, že přijdou vydatné srážky, a tak jsme se snažili na tuto situaci připravit. Pódium bylo zastřešeno, v areálu jsme postavili několik stanů, kam se mohli návštěvníci schovat. A připrava se vyplatila. Předpoveď bohužel tentokrát vyšla a my jsme se po deštivé noci probudili i do deštivého rána. Zkoušky na odpolední pořady začaly s dvouhodinovým zpožděním až kolem půl jedenácté, kdy se počasí umoudřilo. Vypadalo to, že by mělo začít pršet zase až večer, ale nakonec déšť o různé intenzitě vydržel až někdy do osmácti hodin. To dokonce na chvíli i vykouklo sluníčko. O to víc nás mile překvapilo, kolik lidí se nenechalo odradit nepříznivým počasím. A kolik jich vydrželo až do večera, kdy už bylo taky dost chladno! Naše obavy, že účinkujících bude více, než diváků se rozhodně nepotvrdily. Tak tolik k počasí a teď už k programu.

Průvod jsem vynechali a po krátkém představení souborů a oficiálním zahájení přišel na řadu dětský pořad Na tym našim dvorku. Na pódiu se to hemžilo housaty, koťaty, koníky, bleškami nebo komáry v podání dětí ze souborů Valášek, Malá Ostravica, Malá Ondřejnica, Malý Grunik, Vonička a Hlubinka. Po dětech dostaly příležitost dospělé soubory v pořadu Odchody a rozlučky, které bývají nebo bývaly součástí lidského života. Odchody vážnější (na vojnu, na zbuj, z domu) i veselejší (třeba do hospody) se pokusily ztvárnit soubory Pilky, Valašský vojvoda, Ondráš z Janovic, Ostravica, Grunik a Jaro. Pořad Hlubinské obrázky byl věnován ostravskému souboru Hlubina, který patří k nejstarším folklorním kolektivům u nás (založen v roce 1947), a jeho zakladatelce, choreografce a folkloristce Zdeně Kyselé, která by se v letošním roce dožila úctyhodných sto let. V muzikantském pořadu Pocta Leoši Janáčkovi jsme si s Puskovou cimbálovou muzikou, CM Ládi Holiše, CM Valašský vojvoda, kapelou RukyNaDudy a souborem Pilky připomněli odkaz tohoto světoznámého hudebního skladatele, který byl mimo jiné také vášnivým sběratelem lidových písní a od jehož úmrtí uplynulo před pár dny osmdesát let. Tečku za bohatým programem 24. ročníku učinil svým hodinovým vystoupením soubor Stavbár ze Žiliny v pořadu nazvaném Pozdravy ze Slovenska.

Během celého odpoledne a večera vyhrávaly nejen k poslechu, ale i k tanci muziky zúčastněných souborů na vedlejší scéně za školou, po skončení všech pořadů na pódiu se zábava přesunula právě tam.

Nejen programová nabídka byla velmi pestrá, také ve stáncích s občerstvením bylo opravdu z čeho vybírat. K zahnání hladu i žízně bylo připraveno jako vždy mnoho lákavých dobrot.

Myslím, že i přes nepříznivé počasí můžeme letošní ročník považovat za vydařený. Vyzkoušli jsme si poprvé mokrou variantu a ověřili jsme si, že máme dostatek věrných diváků, které ani déšť neodradí. Moc si této divácké přízně vážíme. Doufáme, že jsem je ani tentokrát nezklamali a že si u nás užili přijemné odpoledne i večer, i když jim občas pršelo za krk nebo se brodili s postupujícím čase stále větším bahnem (kdo měl holínky, ten vyhrál...)

Na závěr ještě poděkování těm, bez kterých by Sochovy slavnosti nemohly být realizovány. Děkujeme opět těm desítkám lidí nejen ze Lhotky, kteří ochotně pomohli při přípravách, v průběhu akce, ale také s úklidem po jejím skončení. Neobešli bychom se samozřejmě ani bez finančních prostředků. Největší část nákladů pokryje dotace, kterou nám poskytuje Moravskoslezský kraj, do rozpočtu slavností přispívají i další sponzoři nejen ze Lhotky, ale i z okolí. Všem podporovatelům patří také velké poděkování. Organizátory jsou Klub žen Lhotka z.s. a Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice ve spolupráci s Obcí Lhotka.

Srdečně vás všechny už teď zveme na příští ročník Sochových národopisných slavností. Ten se bude konat stejně jako všechny předchozí ročníky opět předposlední prázdninovou sobotu, tzn. 24. srpna 2019.

Markéta Velká