Tisková zpráva - XXIII. Sochovy národopisné slavnosti

12.09.2017

V sobotu 26. srpna se uskutečnil v areálu u školy již XXIII. ročník Sochových národopisných slavností. Jsme velmi rádi, že si slavnosti letos nenechala ujít víc jak tisícovka diváků, kteří se dobře bavili při sledování nabitého programu. Celkem v pěti pořadech vystoupilo bezmála pět set dětských i dospělých účinkujících z šestnácti souborů a cimbálových muzik. Většina vystoupení byla krásnou ukázkou "našeho" folkloru, neboť Sochovky jsou převážně setkáním souborů z nejbližšího okolí, a tak se každoročně nejen na pódiu, ale i mimo něj mohou potkat na sklonku léta staří známí z Pilek, Valašského vojvody, (Malé) Ostravice, (Malého) Gruniku, Valášku a dalších lašských souborů. Jak říkal ve svém projevu ředitel slavností Tomáš Kalus, pan Socha by měl určitě radost, že jeho odkaz má tolik pokračovatelů.

Program byl jako vždy zahájen setkáním účinkujících u pamětní desky Vincence Sochy, následoval průvod do areálu slavností a pak už běžel jeden pořad za druhým. Dětem patřil ten s názvem Ež se nam urodi, buděm veseli. Inspirací se staly polní práce od jara do zimy. V následujícím pořadu nazvaném Veselé chvíle v životě lidu (nejen) lašského se účinkující soubory snažily svým vystoupením naplnit hlavní myšlenku autorky pořadu, že v každé době by měla v životě lidském zůstat dostatečně velká skulina pro příjemné a úsměvné chvíle, kdy je nutné umět brát běžné životní starosti s nadhledem a třeba si i udělat legraci sám ze sebe. Ani letos nechyběli mezi účinkujícími soubory jubilanti. Třicet pět let od svého založení si připomněl dětský soubor Valášek, který předvedl divákům reprízu svého výročního koncertu nazvaného Byl jednou jeden život, a čtyřicet let oslavil folklorní soubor Ondřejnica, který se představil v medajlónu s názvem Kole našich oken teče voda skokem.

Letošní program byl opravdu především přehlídkou lašského folkloru, jako host vystoupil v odpoledním pořadu pouze soubor Radošov z Veselí n. M. Druhého hosta jsme si šetřili pro večerní pořad. Uprostřed prázdnin jsme se dostali do nepříjemné situace, kdy nám od února domluvený soubor oznámil, že nepřijede. Po velmi intenzivním shánění stejně kvalitního náhradníka se nám nakonec podařilo dohodnout s prešovským souborem Rozmarija. Byli jsme velmi rádi, že přijali naše pozvání a vytrhli nám tím trn z paty, a ještě větší radost jsme měli při sledování jejich programu Idzem, no dražečku neznam. Kromě ukázek temperamentního východoslovenského fokloru se všichni výborně bavili také u vtipných hereckých výkonů malých i velkých tanečníků, kterými byl protkán příběh o chlapci Ďurkovi, od jeho narození, dětství přes problémy v dospívání až po jeho cestu do světa. Za nabitým programem udělal tečku opět velkolepý ohňostroj, který se zatajeným dechem sledoval stále ještě zaplněný areál.

Během celého odpoledne a večera vyhrávaly nejen k poslechu, ale i k tanci muziky zúčastněných souborů na vedlejší scéně za školou, po skončení všech pořadů se volná zábava přesunula i na pódium.

Nejen programová nabídka byla velmi pestrá, také ve stáncích s občerstvením bylo opravdu z čeho vybírat. K zahnání hladu i žízně bylo připraveno jako vždy mnoho lákavých dobrot.

K tomu, že letoční ročník můžeme považovat za velmi vydařený, přispělo samozřejmě také nádherné slunečné a teplé počasí. Co víc si totiž přát než pestrý a zajímavý program, pěkné počasí a hodně spokojených diváků? To je ta největší odměna, pro ty, na jejichž bedrech organizace Sochových národopisných slavností leží.

Na závěr ještě poděkování těm, bez kterých by Sochovy slavnosti nemohly být realizovány. Děkujeme tedy těm desítkám lidí nejen ze Lhotky, kteří byli letos opět nebo poprvé ochotni přiložit ruku k dílu a pomoci při přípravách, v průběhu akce, ale také s úklidem po jejím skončení. Kromě ochotných lidí bychom se samozřejmě neobešli ani bez finančních prostředků. Největší část nákladů pokryje dotace, kterou nám poskytuje Moravskoslezský kraj, významnou finanční podporu získáváme od Sdružení měst a obcí povodí Ondřejnice, do rozpočtu slavností přispívají i další sponzoři nejen ze Lhotky, ale i z okolí. Všem podporovatelům patří také velké poděkování. Hlavním organizátorem je Klub žen Lhotka z.s., který spolupracuje s Obcí Lhotka. Těší nás, že pořádáním Sochových slavnosti, které jsou známé i daleko za hranicemi našeho regionu a přitáhnou k nám každoročně mnoho diváků, můžeme přispět k propagaci obce.

Srdečně vás všechny už teď zveme na příští ročník Sochových národopisných slavností. Ten se bude konat stejně jako všechny předchozí ročníky opět předposlední prázdninovou sobotu, tzn. 25. srpna 2018. 

Markéta Velká