XXII. ročník slavností je již minulostí

30.01.2017

XXII. ročník Sochových národopisných slavností, který se uskutečnil 20. srpna v areálu u školy, je úspěšně za námi. Slavnosti si nenechalo ujít kolem devíti set návštěvníků, kteří se dobře bavili při sledování nabitého programu. Celkem v pěti pořadech vystoupilo na tři sta padesát dětských i dospělých účinkujících z šestnácti souborů a cimbálových muzik. Většina vystoupení byla krásnou ukázkou "našeho" folkloru, neboť Sochovky jsou převážně setkáním souborů z nejbližšího okolí, a tak se každoročně nejen na pódiu, ale i mimo něj, mohou potkat staří známí z Pilek, Valašského vojvody, (Malé) Ostravice, (Malého) Gruniku, Valášku a dalších lašských souborů. Dětem patřil pořad s výmluvným názvem Ja ni, to un. Vystoupení jednotlivých souborů propojovali scénkami herci ze štramberského ochotnického Divadla pod věží. V následujícím pořadu dospělých souborů nazvaném Byltě jeden člověk se tančilo a zpívalo o životě, přesněji o jeho významných meznících, od zrození člověka až po jeho odchod. Ani letos nechyběli mezi účinkujícími soubory jubilanti, kterým byl tedy věnován pořad Gruniku už je 35 a Pilkam o kerysi rok víc. Trošku na hraně byl letošní muzikantský pořad. Děti a choulostivější si občas museli zacpat uši při některých velmi lechtivých textech písní o lásce a milovaní, které zazněly v pořadu nazvaném Něchytaj ňa za kolenko. Jako hosté letos vystoupily soubory Omladinka a Cifra s CM Ohnica z Uherského Hradiště a Mladina z Plzně, které dostaly prostor představit folklor svých regionů nejen v dopoledních pořadech, ale hlavně v tom závěrečném večerním. Diváci se opět dobře bavili při ukázkách folkloru z Uherskohradišťska či jihozápadních Čech. Kromě typických tanců nechyběla ani humorně laděná čísla.

Jelikož letošní léto nebylo tak suché jako to loňské, mohli jsme celý program opět zakončit velkolepým ohňostrojem. Během celého odpoledne a večera vyhrávaly nejen k poslechu, ale i k tanci muziky zúčastněných souborů na vedlejší scéně za školou, po skončení všech pořadů se volná zábava přesunula také na pódium. 

Nejen programová nabídka byla velmi pestrá, také ve stáncích s občerstvením bylo opravdu z čeho vybírat. K zahnání hladu i žízně bylo připraveno mnoho dobrot. Podtrženo sečteno, můžeme být s letošním ročníkem velmi spokojeni. Program byl vydařený, počasí nám přálo. Jen diváků přišlo oproti loňsku méně, což je asi způsobeno také tím, že se ve stejném datu v blízkém okolí konají hned dvě další velké akce. Je škoda, že si navzájem "krademe" diváky. Věřím ale, že ti, kteří přišli, nelitovali a strávili u nás příjemný den. Je hezké vidět mezi návštěvníky slavností každoročně stejné tváře, které jsou důkazem toho, že se jim ve Lhotce líbí a rádi se sem na Sochovky vracejí.

Na závěr ještě poděkování všem, díky kterým mohly být Sochovy slavnosti realizovány. Jejich pořadateli jsou Klub žen Lhotka z.s. a Obec Lhotka ve spolupráci se Sdružením měst a obcí povodí Ondřejnice za významné finanční podpory Moravskoslezského kraje.

Markéta Velká